Pizza capricciosa na srpski način – ispod sača

Capricciosa na srpski način (foto: Lepomir)Capricciosa na srpski način (foto: Lepomir)

Sastojci

  • Za 5 pizza: 1 kg brašna tip 500
  • jedna kocka svežeg kvasca
  • oko 0,2 l maslinovog ulja
  • 0,5 l kuvanog paradajza u tetrapaku
  • 0,6 kg mocarele
  • 1 kg praške šunke (tanko seckana)
  • šampinjoni (po ukusu)
  • masline, so, šećer, origano, biber, vegeta

Priprema

Testo: Jedan decilitar vode za jednu pizzu (bez greške to je mera). Brašno nije ono za kolače, već obično za hleb – tip 500. Mlaka voda u posudu. Dodati svež kvasac (najmanje jedna kocka na kilo brašna – oko 5 pizza), kašika šećera, malo brašna – izmešati. Kada kvasac počne da “radi” (oko desetak minuta), dodavati brašno i mešati do normalne gustine – da se ne lepi previše, ali i da nije previše tvrdo. Dodati maslinovo ulje (oko 0,5dl i kašiku soli – za oko pet pizza – tj 5dl vode). Na kraju mešenja po obodu dodati još malo maslinovog ulja i premesiti – sada se testo ne lepi.

Razvući na sto i iseći na jednake komade. Napraviti loptice i maslinovim uljem ih nauljiti. Staviti ih na neki poslužaonik (pleh), staviti najlon kesu preko njih (da se ne suše) i ukoliko niste na izletu staviti u frižider. U ovom slučaju mogu da stoje satima, na izletu najviše pola sata, počinju da rastu loptice pa se teško razvlače (ukoliko nisu hladne).

Razvlačenje testa: Lopticu koja je omekšala staviti na sto na kome je prethodno posoljeno brašno. Nikako ne koristiti oklagiju ili slične instrumente. Početi razvlačenje pritiskajući sredinu testa ka krajevima (lopticu opet posoliti brašnom). Onda prstima ubušavati i širiti testo. Nakon toga podići testo na jednu ruku i lupati ga o sto kako bi se razvuklo još više. Ponavljati lupanje. Kada se malo naučite kraj je uglavnom zavlačenjem okretanjem preko gornje strane dlana. Obode samo ostaviti za nijansu deblje.

Kliknite ovde za fotku pripreme capricciose na srpski način.

Postavljanje: Uglavnom svi koristimo plehove za pizzu. Ukoliko imate pizza kamen, pizza se peče direktno na kamenu (mermeru), potrebna je lopata kojom će se spustiti i podići. Iz iskustva sa crepuljom – dovoljno je razvući alu foliju, zamastiti je maslinovim uljem i izlupano testo staviti na foliju.

Preliv: preko pizze se prvo stavlja sos – Ja ga pravim ovako: kuvani paradajz (jedan tetrapak) + oko 4 kašike šećera + najmanje jedna kesica origana + biber + aleva paprika (tucana ljuta) + jedno dve kašičice vegete + bar 0,5 dl maslinovog ulja, dobro promešam, probam, pa onda prepravim po potrebi. Ovo je napamet jer merku nemam, sipam odokativno… Prekriti pizzu sosom. Posoliti je rendanom mozarelom. Nagužvati tanko isečenu prašku šunku (u lepeze da se ne slepi preko preliva). Dodati iseckane šampinjone (ja preferiram marinirane, ali mogu i sveži) i nekoliko maslina. Dodati malo sosa preko (sada može i malo kečepa, ali ne predlažem). Neko voli i jaje koje se razbije na sredini pizze i posoli, ili izmuti pa samo deo.

Pizza se peče 5 do 7 minuta na temperaturama od 300 do 350 stepeni C. To ćete teško postići u kućnim uslovima, šporeti greju do 250C (ja sam šporet dodatno preradio u te svrhe, a ipak mi se više sviđa ispod sača). Pečenje pod sačem: Zagrejati sač i crepulju direktno na vatri. Kada je crepulja zagrejana postaviti je na tronožac ispod koga je žar. Na sač (metalni takođe staviti žar) spustiti pizzu u plehu, ili na alu foliji u crepulju i poklopiti. Pizza je obično pečena za oko 5 do 7 minuta. Ukoliko nemate dovoljno temperature pod sačem sipajte zejtin na ćumur i na sač (preko žara). Nakon toga pizze stižu i za neverovatnih 3 do 5 minuta. Prijatno!

Recept poslao: Lepomir 

Još recepata iz kategorije

Pronađite recepte po sličnim sastojcima i terminima

Pošaljite komentar

Sva polja su obavezna. E-mail adresa biće vidljiva samo administratorima.