Hrana nakon isteka roka ispravna?

Hrana u vašem frižideru izgleda dobro i miriše normalno, ali joj je istekao rok trajanja. Da li ćete je baciti u kantu?

Većina ljudi će uraditi tako. Taj sindrom čak ima i ime: upotrebiti pre paranoje. Etikete mogu da obmanu potrošače, što za rezultat ima bacanje 8 miliona tona savršeno dobre hrane, samo u Velikoj Britaniji – što je oko 800 evra godišnje po domaćinstvu.

Datum koji je označen kao “upotrebiti do,” označava vreme do kog je hrana garantovano vrhunskog kvaliteta. Može biti označen samo u formatu mesec – godina. Nakon toga se hrana može koristiti još neko vreme, bez ikakvih posledica po zdravlje.

Primarna stvar jeste da jednostavno pogledate i pomirišete hranu, kako biste izbegli rizik od trovanja.

Sa filetima ribe u vakuum pakovanju treba biti oprezan. S obzirom na to da je neke bakterije na ribi teško ukloniti čak i tretiranjem na visokoj temperaturi, preporučuje se da ispoštujete označeni datum i iskoristite proizvod pre isteka roka trajanja. Tako treba postupati i sa ostalom morskom hranom.

Nema svrhe uzimati u obzir rok trajanja kada je u pitanju voće i povrće. Očigledno je kada više nisu jestivi. Izuzetak je krompir koji, kada dobije zelene pege ili proklija stvara toksine koji mogu dovesti do trovanja.

Neotvorena tegla džema može da traje neograničeno, stotine godina. Jednom otvorena, jestiva je sve dok se ne ubuđa. Buđ se javlja na prizvodima koji sadrže konzervans zbog bakterija unetih priborom. Ukoliko koristite svaki put čistu kašiku, usporićete proces kvarenja.

Nikad ne jedite hranu iz probušenih konzervi, jer sadrži vrlo opasne bakterije.

Jogurt se koristi za čuvanje mesa u nekim zemljama Bliskog Istoka, jer svojom kiselošću sprečava razvoj bakterija. Jedini način da se pokvari jeste da ga zagadite priborom ili prstima. Nekontaminiran može trajati nedeljama. Buđ je jasan znak da je pokvaren.

Hleb, iako je naznačeno da ima rok 3 dana, sigurno je jestiv i nakon jedne nedelje. Bajat hleb je odličan za prženice ili tost. Šećer i konzervansi koje sadrži sprečavaju da se lako pokvari.

Suva hrana, kao što su šećer, so, brašno, pirinač i testenina mogu se koristiti čitavu godinu nakon isteka roka, sve dok se pravilno čuvaju, odnosno, ne dolaze u dodir sa vlagom.

Mleko sve dok izgleda i miriše sveže, nema problema. Ako ga čuvate na temperaturi ispod 5 stepeni, u frižideru, može se koristiti i par dana nakon označenog roka.

Jaja ne bi trebalo jesti nakon 3 nedelje od dana kada su proizvedena, jer se salmonela u njima brzo množi. Što jaje duže stoji, vazduh u njemu se širi, a tečnost isparava, zbog čega može da pluta na vodi – stavite ga u čašu sa vodom i ako ne potone jasan je znak da je pokvareno. To možete potvrditi i razbijanjem ljuske, osetićete po mirisu.

Još saveta

Pošaljite komentar

Sva polja su obavezna. E-mail adresa biće vidljiva samo administratorima.